Praha 8: Periferie v centru města

Praha 8 zaostává. Ačkoli je díky příjmům z privatizace bytového fondu jednou z nejbohatších pražských městkých částí, není to na první pohled vidět. Bohužel ani na druhý, ani na třetí. S výjimkou Karlína, který byl po povodních obnovený především díky silnému finančnímu tlaku developerů, majitelů pozemků pod bývalými průmyslovými podniky.

Letos od velké povodně z roku 2002 uplynulo už 12 let, ale žádná další část Prahy 8 se zlepšení nedočkala. Zatímco se radnice Prahy 8 pod vedením pravicové koalice zabývala inkasem stovek milionů z privatizace bytového fondu, na investice do obnovy veřejného prostoru nezbýval čas. Snad s výjimkou schodiště a opěrných zídek na zahradě před Libeňským zámkem. Ruina paláce Svět dále trčí na nedůstojném betonovém plácku, který si „hrdě“ říká Elsnicovo náměstí. Stávající radnice slibuje jeho opravu už od roku 2011.

Palmovka jako přirozené centrum Prahy 8 vyloženě strádá. S výjimkou ohromných budov Metrostavu namačkaných na sebe u Voctářovy ulice vypadá Palmovka stejně špatně jako před 25 lety. Ohromné prázdné prostranství, území nikoho uprostřed města a tramvajová závodní dráha. Zaplesá pouze oko tramvajového nadšence, protože nikde jinde v Praze takovou velkorysou kolejovou křižovatku nenajdete. Potěšený bude i příznivce heren a zastaváren. Osamělá bývalá synagoga stojí jako tichá výčitka.

Ani dále od Palmovky to není lepší. Co krok to stavební uzávěra. Velkorysé nedokončené dopravní plány předrevolučního komunistického magistrátu jsou stále platné a už přes 30 let blokují rozvoj okolí Zenklovy ulice. Křižovatka ulic Čuprova, Prosecká a Zenklova s „nebeskou“ rampou nedokončeného mostu je další nezhojenou jizvou. Náměstí Na Stráži u Bulovky s touto neradostnou situací drží krok. Kdysi živé tržiště, dnes parkoviště a unikátní „čtyřkřižovatka”. Jediná změna, ke které za 20 let došlo, je oplocení parkoviště a výsadba tří platanů. Ty naštěstí rostou hezky.

Rokoska je krásná slunečná stráň plná starých vil a nejhorších místních silnic v Praze. Mnohé výmoly jsou i 20 centimetrů hluboké. Kobyliské náměstí je opět spíše velkokřižovatkou než náměstím. Místo spojení Bohnic metrem nebo tramvají nám zůstaly autobusy. Magistrátu a Pavlu Bémovi „děkujeme“. Hlukem a emisemi zatěžují celé okolí Čimické ulice a okolí Katastrálního ú­řadu.

Taková je dnes Praha 8. Na rozdíl od většiny pražských městských částí je zanedbaná. Chci to změnit. Přidejte se ke mně a volte ČSSD.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892